Borovice vejmutovky

Náučný chodník Ľubovnianske kúpele

Typ chodníka: prírodovedný, dendrologický, ochranársky, okružný, samoobslužný, peší, cyklistický, letný, zimný

Čas prechodu: 30 min.

Náročnosť terénu: nenáročný až stredne náročný

Dĺžka: 1 km

Ľubovnianske kúpele

V okrese Stará Ľubovňa leží rekreačno-kúpeľná dedinka Ľubovnianske kúpele. Množstvo turistov tu každý rok navštívi mestskú časť Nová Ľubovňa s prírodným kúpaliskom, lesoparkom s dendrologicky zaujímavými drevinami ako sú vzácne druhy borovice, jedľa biela, dvestoročné buky a duby. Pozornosť pútajú aj voľne prístupné pramene, z ktorých sa plní aj minerálna voda Ľubovnianka. Pomáha najmä ľuďom so žalúdočnými a tráviacimi ťažkosťami.

 

Prechádzka okolo prameňov

Týmito pozoruhodnosťami prechádza náučný chodník Ľubovnianske kúpele. Začína sa v Novej Ľubovni a pokračuje celým areálom kúpeľného parku. Po ceste je 6 zastávok, označených informačnými panelmi: História kúpeľov, Chýba, Lesopark – les, Fauna – živočíšstvo, Chýba, Borovice – vejmutovka. Niektoré z nich sú v súčasnosti nečitateľné alebo chýbajú. Trasa náučného chodníka vedie popri prameňoch Emília, Alfred, Mária, Nový prameň a Andrej, ktorý je bohatý na CO2, vápnik, magnézium a sodík.

 

Zimné športy

V blízkosti Novej Ľubovni  a samotného chodníka je situovaná vyhliadka na okolité obce, vzdialené Vysoké Tatry a na svoje si prídu aj milovníci lyžovania a bežkovania. V okolí sa nachádza niekoľko umelo zasnežovaných tratí.

Článok prevzatý zo stránky Severovychod.sk