Jarabinské tiesňavy

Ak máte radi tiesňavy a kaňony, tak Vám určite odporúčame navštíviť prírodnú rezerváciu Jarabinský prielom. Jedná sa o neveľké údolie okolo potoka Malý Lipník. Údolie má charakter tiesňavy až kaňonu podľa toho, v ktorej časti prielomu sa nachádzate.

Jarabinský prielom, niekedy nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, leží severne od obce Jarabina pri Starej Ľubovni. Spraviť si sem výlet Vám nezaberie veľa času. V podstate sa jedná o ľahkú turistiku, ktorá je vhodná aj pre menšie deti. Jedine kedy treba dávať trochu pozor, je pri vchádzaní z lúky smerom ku prielomu, kde turistický chodníček vedie strmším svahom. Tiež si treba dávať pozor po daždi, prípadne ak je v potoku viac vody a je rozvodnený, aby ste sa nešmykli. V čase našej návštevy bol však celý prielom bez problémov priechodný.

Prielom v celej svojej krásePrielom v celej svojej kráse. Na tomto mieste je Jarabinský prielom najkrajší a najfotogenickejší

Prechádzka popri potoku Malý Lipník má svoje čaro. Je tu idylické ticho, ktoré nám však občas prerušili hlasné zvuky z neďalekého kameňolomu. Veľkou škodou je aj to, že trasa je krátka a celý prielom prejdete v princípe za pár minút, keďže dĺžka Jarabinského potoka je 700-800 metrov.

Ak ste sa sem vybrali z obce Jarabina tak po príchode k prielomu sa v jeho začiatkoch môžete tešiť na nádherný kľukatiaci sa prielom. Tu sa potok výrazne zarezáva do okolitých, niekoľko desiatok metrov vysokých skál. Následne vedie cestička popri potoku, ktorou Vás budú sprevádzať aj roztrúsené balvany, potočné rastlinstvo, nejaké tie lopúchy, stromy či robustné skaly. Prechádzka je naozaj pekná a veľmi relaxačná, jediným mínusom je neďaleký kameňolom a pomerne krátka trasa.

TiesňavaTiesňava. Jarabinský prielom je neveľká tiesňava, ktorá má na dĺžku menej ako kilometer. V najširšom mieste má až 100m v najužšom len 1 meter.

Ako sa dostať k Jarabinskému prielomu?

Túru k Jarabinskému prielomu môžete začať v obci Jarabina, na ktorú vedie odbočka z hlavnej cesty pred Starou Ľubovňou (resp. za Starou Ľubovňou v závislosti od toho, ktorým smerom idete). V obci môžete zaparkovať napríklad na menšom parkovisku pri miestnom kostole. Tu sa mimochodom nachádza aj menší pamätník padlých hrdinov obce Jarabina v boji proti fašizmu.

Od kostola sa vyberiete po modrej značke. Po tom čo vyjdete z obce, o chvíľu narazíte na vedľajšiu asfaltovú cestu, ktorá vedie do susednej obce Litmanová. Chvíľu sa na nej zdržíte, až narazíte na kríž, vedľa ktorého je poľná cesta, na ktorú musíte odbočiť. Následne sa ocitnete na lúke, kde občas stretnete roztomilé stádo ovečiek. Teda aspoň v čase našej návštevy nám svojim bekaním spríjemňovali túto časť cesty 🙂

Poľná cestaPoľná cesta. Poľná cestička vedúca k prielomu. Hore na kopčeku nás čakali ovečky 🙂

Z lúky sa vyberiete smerom k miestnemu kameňolomu. Po chvíľke však narazíte na odbočku k Jarabinskému prielomu. Zleziete strmší lesný svah a ste tam. Keď budete schádzať svahom, zvýšte opatrnosť, hlavne ak sú s Vami aj deti. Nie je to síce nič zložité, ale pokiaľ máte horšie topánky tak sa to môže šmýkať.

Trasa, ak idete po modrej značke z Jarabiny k Jarabinskému potoku zaberie približne 30-40 minút. Samotný prielom prejdete vcelku rýchlo, takže celkovo môžete čas celého výletu, tam aj späť zvládnuť pohodlne do dvoch hodín aj s obednou prestávkou pri Jarabinskom prielome.

Kríž pri cesteKríž pri ceste. Ak ste sa vybrali na túru z Jarabiny, pôjdete chvíľu po asfaltke a pri tomto kríži odbočíte doprava na poľnú cestu.

Článok prevzatý zo stránky PlanetSlovakia.sk